Programování II - ulehčete si život

12. května 2010 v 11:59 | SkyBob |  Rady a navody
Nechtěl bych radit zkušeným programátorům, ale už sem vyzkoušel spoustu programovacích jazyků a teď se tím dokonce živím, ale to je jedno :D Spíš bych chtěl upozornit na možnost využití freeware skriptovacího jazyka a vytvoření maker, nebo jednoduchých programů. Ulehčete si život, když víte jak. Na co využívat obrovské a těžkopádné programovací jazyky za mnoho tisíc, když chcete udělat jen jednoduchej program.
V žádném případě bych vám nechtěl něco vnucovat, berte to jako doporučení, či upozornění a skvělej programovací jazyk AutoIT (link na stáhnutí viz Programování pro začátečníky ... doporučuju si to zběžně proletět :D stačí přečíst každé třetí slovo)
AutoIT se samozřejmě stále vyvíjí, takže z pouhého velice primitivního prográmku na vytváření maker se stal hodně mocný nástroj na ulehčení práce a nejen to :D proto doporučuji mít stále nejnovější verzi :D těch 5MB co zabírá instalačka vás vážně nezabije.
Jak jsem se už určitě zmínil, využívá součástí windows a to dokonce s velice dobrou zpětnou vazbou, asi pro to sem si ho tolik oblíbil. V době, když sem ještě dělal správce sítě, bylo v podstatě na denním pořádku instalace nových počítačů, nebo reinstalace starých. Než sem měl vytvořený a zazálohovaný image od každého PC, musel sem hezky po staru každej počítač ručně nainstalovat. To znamená nainstalovat vokna, ovladače, nainstalovat několik základních prográmků a vše nastavit. Když to vezmu kolem a kolem ... asi tak hodina a půl nudného sezení a klikání. Tehdy sem přišel na AutoIT. Spustím si mnou vytvořený script a můžu jít třeba na kafe ... windows a ovladače sice musím stále instalovat sám, ale tu půlhodinku na tom jednom PC mi to určitě ušetří.
Vysvětlím o co vlastně jde ... instalování nějakého prográmku je vlastně rutina. Spuštění instalačky, klikání na Next, Next, Next a pak jen chvilka čekání a Dokončit. AutoIT má zpětnou vazbu, takže mu řeknu, ať spustí instalačku z daného umístění, pak mu řeknu, ať počká než se aktivuje okno "Vítá vás instalační průvodce ..."(AutoIT dokáže číst nejen v hlavičce, ale i v tělě okna), pak nasimuluju stisk klávesy (nebo myši, to je na váš :D ale když budete mít jiné rozlišení, tak to bude hodně těžký) na tlačítko Next (třeba ALT +N, nebo tam zajedem tabulátorem a pak entr). Pak znova Next, a pak si počkáme na dokončení instalace. Podle výkonu PC trvá instalace různý čas, takže zase pomocí jediného příkazu programu řekneme, ať počká než se zobrazí okno "dokončeno ..."
GUI
A to je všechno :D když budu na každej PC nainstalovat 10 programů, tak si vytvořim pro každý program vlastní proceduru, vytvořim si jednoduchou grafickou obrazovku s deseti CheckBox (zaškrtávátka) a nechám ať se vše instaluje samo. Dokonce neni problém po instalaci restartovat PC a po spuštění pokračovat v instalaci dalšího programu.
Jen pro ukázku, tady sou GUI (grafické) věci, co je AutoIT v dnešní době schopen vytvořit:
Když řeknu další příklad: měl sem složku Mix_MP3 :D no co si budem povídat, házel sem tam všechno s tím, že to časem roztřídim do správných složek. Nakonec to dělalo něco kolem 2000 MP3 ... takže jak to roztřídit? Spustit každou písničku zvlášť a pak jí někam přesunout? :D to bych udělal, kdyby jich bylo 20, ale 2000 :D na to fakt nemám. Na fóru jsem našel knihovnu pro práci s ID3 tagama a dal se vesele do programováni. Byl to opravdu jednoduchej prográmek, který přečetl u každé MP3ky z ID3 tagu Umělce a vytvořil třeba složku "The Rasmus" do které jí přesunul. Písničky, které neměli vyplněného umělce se dávaly do zvláštní složky (ale těch moc nebylo, protože na vyplnění ID3 tagů existuje spousta prográmků, třeba i winamp). Teď ale co s tím? Mám spoustu složek a v některých je pouze jedna písnička. Kvůli jedné písničce vážně nebudu mít další složku ve své sbírce hudby. Takže sem vytvořil další program, ten prošel každou složku z daného umístění, spočítal kolik je v ní písniček a když tam byla jedna nebo dvě, písničky přesunul do složky Mix_MP3 a zdrojovou složku smazal. Když to vezmu kolem a kolem, těch 2000 písniček se roztřídilo během několika vteřin a vše proběhlo na pozadí, takže kdyby to trvalo déle, mohl jsem na PC normálně pracovat.
Další příklad: Volejbalová statistika - jen tak pro srandu sme se rozhodli, že budeme na zápasech hodnotit hráče. Vytvořil sem jednoduché GUI menu, kam ste zadali Jméno hráče a pouhým kliknutím na tlačítko se danému hráči připočítal dobrý/špatný blok, smeč, podání ... zároveň se dala sledovat aktuální procentuální úspěšnost. Nakonec program výsledky vyexportoval do připravené šablony Microsoft Excel (hezky graficky a barevně upravené). Pak už je vše připravené pro tisk, nebo uložení na web
No a takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho, takže teď jen vypíchnu několik předností, se kterýma se dají dělat naprosté divy:
 • zpětná vazba - program je schopen určit, jaké okno je zrovna aktivní, počkat až se dané okno neaktivuje a nebo aktivovat jiné okno schozené na liště
 • simulace stisku kláves, nebo pohybu myši
 • velké množství knihoven (include), další se dají jednoduše stáhnout z fóra
 • jednoduché, ale myslim si že dostačující GUI menu (podpora i přehrávání videí a hudby)
 • Makra - informace získané přímo od windows a podobně (čas, verze win, umístění, IP adresa ...)
 • práce s txt, word, excel a to dokonce i na pozadí (bez viditelného spuštění)
 • spousta matematických a textových příkazů
 • využívá scripty windows (:D vše vypadá jako od systému, dá se velice dobře využít k různým kanadským žertíkům)
 • Možnost skrýt vlastní běh programu
 • perfektní nápověda i s příklady
 • všechny základný (běžné) příkazy
 • velice rychle se ho naučíte ovládat

oddelovac


Zjistil jsem, že by nebylo od věci sem hodit i nějakou ukázku hotového programu, ale jelikož vkládání textu tu neni moc dobře vyřešené a po zkopírování zdrojového kódu by z toho vzniknul jeden velkej nepřehlednej chumel, vložím sem PrintScreen (schválně volím jednoduchej program :D je to jen ukázka a přeci jen nehodlám bezúčelně zveřejňovat věci za který by se daly získat nemalé peníze)
Je to program pouze pro moje potřeby a občas ho ještě doupravím, takže nějakou extra přehlednost, nebo dokonce komentáře zde nehledejte. Zdrojový kód je naprosto jasný a navíc to je jen primitivní prográmek, takže to vážně nemá cennu.
Nevím jak vy, ale jí mám opravdu rozsáhlou sbírku MP3 a když si mám naplnit mobil, nebo MP3 přehrávač hudbou (teď se bavím o kapacitě 1 - 4 GB), je vážně těžké něco vybrat. Ve winampu mam playlist všech songů, jedu random songy, a když narazím na nějakou hodně dobrou, zmáčknu klávesu HOME a tato MP3 se mi překopíruje do složky, ze které to nakonec přesunu do mobilu. Jenže občas se najde song, který se jmenuje "track08.mp3" ... tento problém jsem vyřešil tak, že při kopírování se mptrojka přejmenovává do formátu "Umělec - název písničky.mp3". Tyto informace se automaticky zjišťují z ID3 tagů. Samozřejmě tu jsou základní kontroly, které hlídají jestli jsou všechny informace zadaný a další.
CopyMP3_1
CopyMP3_2
 


Komentáře

1 wedding gown dress wedding gown dress | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 15:31 | Reagovat

Im happy I located this blog page, I couldnt obtain any knowledge on this subject before. I also operate a site and in case you are ever serious in doing some guest writing for me please feel free to let me know, im always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!
http://www.isdress.org

2 iwc replica iwc replica | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 3:05 | Reagovat

Thanks very much, Ive found this extremely good!.
http://www.begwatches.net/iwc.html

3 MirkaTync MirkaTync | E-mail | Web | 1. srpna 2018 v 15:23 | Reagovat

Peels help to escape from the greater part old changes dermatological cover. operations effective at any time, shown for skin of any type. After non-traumatic peeling disappear minor wrinkles, skin turns out young, smooth. Regeneration – three days. The middle peeling effectively copes wrinkles (expression, age, affects little scars, removes spots.
Regeneration – seven days. Profound peeling doing in the beauty medical facilities. This is maximum effective procedure, but requires long period adaptation – up to four weeks.
<a href=http://chemicalpeel.in/chemical-peel-procedure-what-is-the-right-order>chemical peel procedure</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama